Przybycie kociaka do nowego domu

Odizolowanie od matki i rodzeństwa oraz przeniesienie do nowego domu, nieznanego miejsca stanowi silny stres. Odpowiednie przygotowanie domu oraz jego mieszkańcow, pozwoli zminimalizować negatywne skutki rozłąki i zmiany otoczenia.

TRANSPORT

Wybór odpowiedniego terminu.

Kot który znalazł sie w nieznanym otoczeniu wymaga dużo uwagi i uczucia. Dobrze jest, gdy przez kilka pierwszych dni nowy opiekun dysponuje wolnym czasem, który może poświęcić kotu.

 

Klatka do transporu ze względów bezpieczeństwa transportet jest niezbędny podczas podróży. Przewożenie kota bez transportera stanowi zagrożenie nie tylko dla samego kota ale także dla pozostałych pasażerów.

Przybycie do nowego domu

 

Poznawanie nowego otoczenia domowników czy zwierzą mieszkających w domu musi przebiegać stopniowo i bardzo łagodnie. Stanowi ważny etap adaptacji kocięcia.

Sytuacja, w której znalazł się kot nieznane osoby i miejscajest dla niego źródłem y zachowywać się spokojnie, aby nie przestraszyć kota, niedopuszczalne są krzyki, bieganie czy podawanie kota z rąk do rąk.

Zagrożenia w domu. Lepiej zapobiegać niż leczyć! Młody kot jest ciekawski kot jest szczególnie narażony na niebezpieczeństwa: przewody elektryczne, niestabilnie ustawione ozdoby czy plastikowe torby mogą zagrozić jego życiu lub zdrowiu. Należy pamiętać że kocięta maja zwyczaj ukrywania się w najbardziej nieprawdopodobnych miejscach takich jak szuflady koszyki, kosze na pranie, zmywarki, bębny pralek. Przewidując miejsca ewentualnych kryjówek można zminimalizować ryzyko wypadku. Trzeba też wykształcić w sobie nawyk patrzenia pod nogi i ostrożnego zamykania drzwi.

Środki bezpieczeństwa: Zabezpieczenie przewodów i gniazdek elektrycznych, schowanie w niedostępnym miejscu detergentów, pestycydów, herbicydy, przechowywanie leków w niedostępnym miejscu, schowanie niebezpiecznych przedmiotów, gumek, agrafek, igieł itp, zabezpieczyć rośliny trujące.

Zabezpieczyć palniki gazowe kuchenne i grzejniki elektryczne. Zamykać pokrywy koszy na śmieci i klapy od sedesu. Nie zostawieć na wierzchu plastikowych toreb lub przedmiotów z gąbki. Ograniczyć dostęp do balkonu, chyba że jest odpowiednio zabezpieczony:-). Uważać na włączone żelazko.